informacje dodatkowe

Jesteśmy po to aby Ci pomóc a nie zaszkodzić. Pamiętaj że możesz się z nami skontaktować o dowolnej porze dnia lub nocy. Zachowujemy pełną anonimowość.

 

Aborcja w Polsce

Aborcja w Polsce to bardzo kontrowersyjny temat. Czy polskie prawo aborcyjne jest na pewno odpowiednie i dostosowane do światowych standardów w tej dziedzinie? Sprawdź, jak sytuacja kobiet, borykających się z problemem niechcianej ciąży wygląda w inncyh krajach.

Polskie prawo aborcyjne

polska kobieta aborcjaW XXI wieku trudno uwierzyć, że nawet w Europie są kraje, w których na skutek nieumiejętnie przeprowadzonych zabiegów aborcji chirurgicznych kobiety tracą życie. Do takich krajów należy niestety również Polska. To jednak niejedyne zagrożenia.

 

Polskie kobiety zostały pozbawione nie tylko dostępu do osiągnięć współczesnej medycyny, ale co najważniejsze prawa do decydowania o sobie. Ich sytuacji nie poprawia również fakt, iż aborcja farmakologiczna jest tematem, który od lat wciąż budzi wiele kontrowersji.

W Polsce poza ściśle określonymi przypadkami aborcja jest nielegalna. Z tego powodu kobiety szukają pomocy w niebezpiecznym podziemiu aborcyjnym.

 

Tymczasem najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą alternatywą są tabletki wczesnoporonne i tabletki po stosunku, dzięki którym każda polska kobieta może przeprowadzić aborcję farmakologiczną w warunkach domowych. Na dzisiaj wskaźnik naturalnych poronień w Polsce wynosi ok. 20%. Żadnego lekarza nie dziwi fakt, że kobieta poroniła, tym bardziej że niemożliwe jest odróżnienie poronienia samoistnego od farmakologicznego.

 

Teoretycznie w wyniku badania toksykologicznego można stwierdzić obecność leku we krwi, ale takich badań w Polsce się nie przeprowadza. Dzięki temu niezależnie od tego, czy poronienie było naturalne, czy wywołane lakami kobieta może liczyć na taką samą pomoc szpitalną.

Jeden z najbardziej zacofanych krajów na świecie

dostępnosć aborcji awaryjnej w europie
Aborcja medyczna jest powszechnie stosowana przez kobiety na całym świecie. Posiada rekomendację takich instytucji jak ONZ i WHO (Światową Organizację Zdrowia). Niestety w Polsce dostęp do leków poronnych jest mocno ograniczony, często możliwy jedynie dzięki działalności takich instytucji jak oganizacje “pro-choice”.

Obowiązujące w Polsce prawo aborcyjne należy do najbardziej restrykcyjnego, a nawet najbardziej zacofanego na całym świecie. Zgodnie z nim aborcja może być przeprowadzana w warunkach szpitalnych przez lekarza jedynie w trzech sytuacjach.

 

    • Pierwsza to ciąża będąca wynikiem przestępstwa, co jest równoznaczne, z tym że kobieta padła ofiarą gwałtu. Z prawnego punktu widzenia gwałt oznacza wszelki kontakt seksualny, który odbył się wbrew woli kobiety, nawet jeśli dotyczy relacji między małżonkami. W świetle obowiązujących przepisów każda taka sytuacja wymaga zgłoszenia na policji. Tam kobieta jest przesłuchiwana i poddawana badaniom lekarskim. Tylko na ich podstawie prokurator może wydać zaświadczenie uprawniające do przerwania ciąży w warunkach szpitalnych. Zgłoszenie gwałtu musi być dokonane natychmiast po zdarzeniu. Po kilku dniach czy tygodniach od gwałtu trudno wskazać ślady świadczące o użyciu przemocy wobec kobiety. Usunięcie ciąży będącej konsekwencją gwałtu jest możliwe do 12 tygodnia jej trwania.

 

    • Kolejny przypadek dotyczy ciąży zagrażającej zdrowiu lub życiu kobiety. Lekarz może usunąć ciążę w sytuacji, w której kobieta cierpi na ciężką chorobę, związaną np. z dysfunkcją serca, wątroby lub innego organu, a lekarz stwierdzi na piśmie, że urodzenie dziecka mogłoby przyczynić się do pogorszenia jej stanu zdrowia lub doprowadzić do śmierci. W takiej sytuacji ciąża może być usunięta w każdym momencie jej trwania.

 

    • Ostatnią sytuacją jest jednoznaczne stwierdzenie przez lekarza ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. Podstawą do przeprowadzenia aborcji w takim przypadku jest zaświadczenie wydawane na podstawie badania prenatalnego, z którego wynika, iż u nienarodzonego dziecka występują poważne, nieuleczalne wady w rozwoju, np. wodogłowie lub zespół Downa. Usunięcie ciąży w takiej sytuacji jest możliwe do czasu osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety, czyli do ok. 21 tygodnia ciąży.

 

W każdym innym przypadku aborcja może być przeprowadzana przez kobietę jedynie metodami farmakologicznymi, samodzielnie w warunkach domowych. Przerwanie ciąży za pomocą środków farmakologicznych w postaci tabletek wczesnoporonnych obok antykoncepcji po stosunku jest najczęściej stosowanymi metodami usuwania niechcianej ciąży. Po takie metody od bardzo wielu lat sięgają kobiety na całym świecie.

 

O ile tabletki po niezabezpieczonym stosunku działają do 72, a nawet do 120 godzin, to tabletki wczesnoporonne mogą być stosowane nawet do 9 tygodnia ciąży. Najczęściej zażywanym preparatem po stosunku jest Escapelle. Koszt zakupu tego leku wynosi ok. 60 zł. Za zestaw tabletek wczesnoporonnych, w skład którego wchodzi jedna tabletka Mifeprostone (RU-486) oraz dwanascie tabletek Misoprostolu trzeba zapłacić ok. 450 zł.