informacje dodatkowe

Jesteśmy po to aby Ci pomóc a nie zaszkodzić. Pamiętaj że możesz się z nami skontaktować o dowolnej porze dnia lub nocy. Zachowujemy pełną anonimowość.

 

Aborcja medyczna

Aborcja medyczna jest związana z potrzebą niesienia pomocy kobietom na całym świecie. Nie jesteś sama. Jedna z trzech kobiet w Twoim otoczeniu zdecydowała się na aborcję farmakologiczną.

Bezpieczna aborcja farmakologiczna

Czy wiesz, że 28 września na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dostępu do Legalnej i Bezpiecznej Aborcji?
Międzynarodowa Kampania na rzecz Prawa Kobiet do Bezpiecznej Aborcji zaapelowała do sekretarza generalnego ONZ, aby dzień 28 września został uznany oficjalnie za Dzień Bezpiecznej Aborcji. Kampania ta zrzesza blisko 1 800 organizacji oraz pojedynczych aktywistów ze 115 krajów na całym świecie. Głównym celem jej działania jest zapewnienie kobietom fundamentalnego prawa do decydowania o swoim ciele, prawa do wolności i podejmowania samodzielnych decyzji, a także zmniejszania skutków ubocznych aborcji, w tym również zgonów kobiet, które poddają się zabiegom mechanicznego usuwania ciąży.

 

Po co to wszystko? Głównie po to, aby kobiety miały dostęp do osiągnięć współczesnej medycyny. Aborcja medyczna jako jedyna forma usuwania ciąży jest w pełni bezpieczna. Z tego powodu powinna być fundamentalnym prawem kobiet we wszystkich krajach na świcie. Według statystyk ONZ w 2016 roku blisko 60% kobiet na całym świecie nie miało prawa nie tylko do bezpiecznej aborcji, ale również do edukacji seksualnej i antykoncepcji. Z danych tych wynika, że miliony kobiet nie mają prawa do świadomego i wolnego życia płciowego oraz do świadomego planowania macierzyństwa i rodziny.

 

Aborcja medyczna jest jedną z najbezpieczniejszych procedur farmakologicznych.  Niestety brak dostępu do tabletek poronnych powoduje, że blisko 50% wszystkich aborcji przeprowadzanych na całym świecie nadal jest niebezpieczna. Są kraje, w których kobiety nadal dźwigają nieodwracalne skutki mechanicznego usuwania ciąży i tracą życie z powodu komplikacji po niebezpiecznych zabiegach przeprowadzanych w nieprzystosowanych do tego warunkach. Skala jest porażająca. W ciągu 1 godziny życie traci 6 kobiet.

 

Według statystyk około 215 mln kobiet na całym świecie nie ma dostępu do codziennej antykoncepcji. To wpływa na ilość aborcji, którym poddają się kobiety w przypadku zajścia w niechcianą ciążę. Co roku wykonuje się ok. 56 mln aborcji, z czego blisko 36% z nich wykonywana jest w niebezpiecznych dla zdrowia i życia warunkach. Szacuje się, że około 23 tys. – 44 tys. kobiet umiera rok rocznie z powodu nieodpowiednio przeprowadzonej aborcji, co stanowi około 13% wszystkich zgonów matek. Jednak to nie jedyne konsekwencje takich zabiegów. Rocznie blisko 5 mln kobiet jest hospitalizowanych z powodu powikłań będących wynikiem mechanicznego usuwania ciąży.

Na czym polega zabieg aborcji medycznej?

Stosowany w trakcie aborcji medycznej lek — Mifepristone zawiera w swoim składzie substancję blokującą wydzielanie progesteronu — hormonu odpowiedzialnego za podtrzymanie ciąży. W połączeniu z Misoprostolem — lekiem odpowiedzialny za wywoływanie skurczów macicy jest najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą metodą usuwania ciąży. W 1988 roku we Francji przyznano rządowe pozwolenie na obrót Mifepristone (RU-486). Od tego czasu lek jest traktowany jako dobro farmakologiczne i efekt rozwoju nauki.

 

Stosowana w trakcie aborcji medycznej tabletka poronna jest lekiem wykorzystywanym przez kobiety na całym świecie od wielu lat. Wszystko zaczęło się w 1980 roku, kiedy chemik Georges Teutsch połączył po raz pierwszy związek początkowo oznaczony jako RU-486. Poszukując leków pozwalających przeciwdziałać objawom chorobowym związanym z występowaniem podwyższonego poziomu kortyzolu i innych steroidów nadnerczowych w surowicy krwi chemik otrzymał produkt, który w stopniu znacznie silniejszym blokował działanie receptorów dla progesteronu. W 1981 roku francuski lekarz i endokrynolog Étienne-Émile Baulieu zaproponował, aby sprawdzić skuteczność tego związku jako środka do wywoływania aborcji medycznej.

 

Pierwsze, zakończone sukcesem próby, przeprowadzone na 11 pacjentkach Szpitala Uniwersytetu Genewskiego doprowadziły do podjęcia ogólnoświatowych prób klinicznych. Głównym ich celem było określenie działania, przydatności i wskazanie skutków ubocznych RU-486. Drugi etap badań był przeprowadzany na znacznie większą skalę. Lek został podany blisko 20 000 kobiet. Poza Mifeprostone otrzymały Sulproston i Gemeprost. W późniejszym okresie podjęto decyzję o połączeniu Mifepristone z Misoprostolem. Efekty badań doprowadziły do wprowadzenia leku na rynek farmaceutyczny we Francji (1988 rok). W 1991 roku lek został dopuszczony do użytku w Wielkiej Brytanii. Rok później pojawił się w Szwecji. W 1994 roku pojawił się na terenie USA. 28 września 2000 roku uzyskał dodatkowo pozytywną opinię amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA). W 2005 roku aborcja medyczna z wykorzystaniem Mifepristone wraz z Misoprostolem została dopisana do Listy Leków Podstawowych Światowej Organizacja Zdrowia (WHO). Krajami europejskimi, które w 2009 roku wyraziły zgodę na dystrybucję Mifepristone były Włochy, Portugalia i Rumunia.

 

Obecnie tabletka poronna Mifepristone jest dostępna w blisko 70 krajach na całym świecie. Polska jest jednym z niewielu państw europejskich, które do dzisiaj tego leku nie zarejestrowały.

Aborcja farmakologiczna z wykorzystaniem tabletek poronnych Mifepristone i Misoprostolu

Tabletki poronne są nieinwazyjną i niezwykle bezpieczną formą aborcji farmakologicznej. Metoda ta jest stosowana przez kobiety na całym świecie od blisko 32 lat. W bardzo wielu krajach jest legalną i standardową metodą usuwania niechcianej ciąży. Jest to niepodważalnie olbrzymi krok cywilizacyjny, który pozwala wykluczać niebezpieczne skutki skrobanki, metody stosowanej przez podziemie aborcyjne. Opublikowane w Brytyjskim Dzienniku Położnictwa i Ginekologii badanie wykazało jednoznacznie, że aborcja farmakologiczna z użyciem tabletek poronnych Mifepristone (znanym również pod nazwą RU-486) i Misoprostolu może być przeprowadzana w warunkach domowych. Mifepristone stosowany razem z Misoprostolem jest uznany za najskuteczniejszą (98%) metodą aborcji farmakologicznej na całym świecie.

 

Główna tabletka poronna — Mifepristone należy do środków nowej generacji. Blokuje końcowe receptory w tkankach odpowiedzialnych za wydzielanie różnych hormonów. W wyniku zablokowania takiego receptora wpływ hormonu i procesów od nich uzależnionych zostaje przerwany. RU-486 skutecznie blokuje receptory końcowe wielu różnych tkanek. Najważniejszym działaniem jest blokowanie receptorów dla progesteronu – hormonu odpowiedzialnego za podtrzymanie ciąży. W efekcie następuje poronienie, gdyż zahamowany rozwój śluzówki macicy nie jest w stanie dalej odżywiać rozwijającego się zarodka. Zarodek obumiera.

 

Tabletki poronne Misoprostol – stosowane są jako uzupełnienie dla RU-486. Takie zestawienie leków jest metodą zalecaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Lek ten jest powszechnie wykorzystywany również w leczeniu chorób wrzodowych żołądka, co dodatkowo potwierdza jego bezinwazyjność. Misoprostol może być stosowany w przypadku ciąży trwającej nie dłużej niż 9 tygodni. Wywołuje skurcze macicy, a w dalszej kolejności wydalenie tkanki ciążowej z ciała kobiety. W wielu krajach Misoprostol jest dostępny bez recepty w aptekach.

 

Przyjęcie leku bez Mifepristonu zmniejsza skuteczność medycznej aborcji. Statystyki prowadzone w tym obszarze podają, że 25% aborcji przeprowadzanych z wykorzystaniem samego Mifepristonu nie przynosi pożądanych rezultatów.

Dwie kreski na teście ciążowym i co dalej?

Zasada działania testu ciążowego jest bardzo prosta. Wykrywa on w moczu obecność hormonu beta hCG, który pojawia się w organizmie kobiety już kilka dni po zapłodnieniu. Hormon ten z jednej strony podtrzymuje wydzielanie progesteronu, odpowiadającego za utrzymanie ciąży, a z drugiej reguluje rozwój gruczołów płciowych. Beta hCG jest obecny w moczu kobiety już ok. 7-10 dni po zapłodnieniu. To dzięki niemu na teście ciążowym dostępnym w każdej aptece pojawiają się wyniki.

 

Jedna kreska wskazuje na wynik negatywny. Jest to równoznaczne, z tym że kobieta nie jest w ciąży. Dwie kreski natomiast oznaczają wynik pozytywny, co oznacza, że kobieta jest w ciąży. Blade, jasne lub niewyraźne kreski najczęściej oznaczają wynik pozytywny, jednak w takiej sytuacji test najlepiej jest powtórzyć. W nieco inny sposób działają testy cyfrowe. Zamiast pola, na którym wybarwiają się kreski, znajduje się cyfrowy wyświetlacz. Pojawia się na nim znak – lub znak + albo komunikatu „pregnant” (ciąża) lub „not pregnant” (brak ciąży).

 

Właśnie ujrzałaś dwie kreski na teście ciążowym. Nie planowałaś dziecka, w związku z czym informacja ta wywołała w Tobie same negatywne odczucia. Co zrobić? Jakie działania podjąć? Decyzja zawsze należy do Ciebie. W Polsce dostęp do aborcji w środowisku szpitalnym jest możliwy tylko w ściśle określonych, bardzo skrajnych przypadkach. Osiągnięcia współczesnej medycyny pozwalają jednak przeprowadzać kobietom aborcję farmakologiczną z wykorzystaniem pigułek wczesnoporonnych w domu, bez udziału lekarza. W takiej sytuacji bardzo ważne jest zadbanie o oryginalne tabletki poronne, które w sposób bezinwazyjny pozwalają usunąć ciążę do 9 tygodnia.

 

Tabletki są dostępne w internecie. Po wpisaniu w okno przeglądarki hasła „tabletki poronne” można znaleźć bardzo dużo informacji na ten temat. Ważne, aby zachować wszelkie środki ostrożności i nie zakupić szkodliwych, niebezpiecznych substancji, które udostępniane są przez oszustów. Jeśli już na etapie korespondencji, jeszcze przed zakupem mamy utrudniony kontakt ze sprzedawcą, który nie udziela, lub udziela bardzo powierzchownych odpowiedzi, najbezpieczniej będzie poszukać innego dostawcy. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. W jaki sposób zapewni on nam wsparcie w trakcie i po aborcji farmakologicznej.

 

Kolejną bardzo ważną sprawą jest płatność i dostawa. Jeśli sprzedający oczekuje zapłaty za tabletki przed ich wysłaniem, zachodzi ogromne prawdopodobieństwo, że dotrą do nas jakieś leki, ale na pewno nie będą one pełnowartościowe. Pamiętaj, że najbezpieczniejszą metodą aborcji farmakologicznej jest kombinacja Mifepristone (1 tabletka 200mcg) i Misoprostol (8-12 tabletek 200mcg). Taki zestaw jest używany w klinikach na całym świecie, w krajach, w których aborcja farmakologiczna jest legalna.

 

Równie ważną kwestią są opinie innych kobiet, które powinny być udostępnione na stronie internetowej każdego sprzedawcy.

 

Pamiętaj — aborcja farmakologiczna jest w pełni bezinwazyjna i bezpieczna. Po zażyciu tabletek objawy są analogiczne do tych, które mają miejsce w trakcie naturalnego poronienia. Dobrze jest pamiętać o tym w trakcie konsultacji medycznych, które mają miejsce po zabiegu.

Tabletki poronne dostępne w polskich aptekach, zamienniki czy pełnowartościowe leki?

W krajach, w których aborcja medyczna jest legalna, tabletki wczesnoporonne są dostępne w każdej aptece. W Polsce Misoprostol zarejestrowany jest pod nazwą Cytotec i Athrotec. O ile ten pierwszy można dostać tylko na receptę, ten drugi już jej nie wymaga. Cytotec jest lekiem powszechnie stosowanym przy chorobach żołądka i dwunastnicy, szczególnie gdy związana jest ona z przyjmowaniem NLPZ, natomiast Arthrotec stosowany jest w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów oraz reumatoidalnym zapaleniu stawów. Cytotec w jednej tabletce zawiera 200 mcg Misoprostolu. Natomiast Arthrotec w zależności od wersji (dostępny jako Arthrotec i Arthrotec Forte) w jednej tabletce poza 200 mcg Misoprostolu zawiera dodatkowo od 50 do 75 mg silnego środka przeciwbólowego Diklofenak. Oczywiście aborcja farmakologiczna z wykorzystaniem samego Misoprostolu jest możliwa, ale jej skuteczność pozostawia wiele do życzenia. Statystyki pokazują, że 25% takich aborcji nie kończy się zamierzonym efektem.

 

Jeśli chodzi o Mifepristone, w Polsce lek ten nie został dopuszczony do obrotu pod żadną postacią. Oznacza to, że nie jest on dostępny w aptekach nawet na receptę. Tymczasem aborcja farmakologiczna wykonywana w różnych krajach na całym świecie z zastosowaniem tego leku oceniana jest jako najbezpieczniejsza alternatywa dla inwazyjnego zabiegu ginekologicznego. Dla polskich kobiet standardową procedurą zakupowa w przypadku tego leku nie jest dostępna.

 

Według opinii Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą metodą usunięcia ciąży są dwie substancje — Mifepristone i Misoprostol. Dodatkowo taka kombinacja leków wpływa również na skuteczność usuwania zarodka, która wynosi ponad 98%.